Jednymi z najbardziej popularnych obecnie kredytów są kredyty konsolidacyjne. Ich istota polega na zamienieniu wszystkich dotychczasowych rat w jedną. Konsolidacji podlegać mogą różne rodzaje zadłużeń – kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe etc. Ma to na celu obniżenie miesięcznych wydatków – jedna rata jest niższa niż suma tych płaconych do tej pory.

Kredyty konsolidacyjne mają charakter długoterminowy – okres kredytowania wynieść może nawet 30 lat. Kolejną cechą tych zobowiązań jest niższe – w porównaniu z innymi kredytami hipotecznymi – oprocentowanie. Dzięki temu można zachować płynność domowych finansów, ale ma to swoją cenę – odsetki. Im dłużej kredyt spłacamy i im niższa jest nasza rata, tym większe odsetki płacimy. Kredyty konsolidacyjne dostępne są zarówno w złotówkach, jak i w walutach. Opcja walutowa jest korzystniejsza z racji na niższe oprocentowanie, ale też jest trudniej dostępna (znacznie wyższe wymagania dotyczące zdolności kredytowej). Jest też bardziej ryzykowna z uwagi na zmiany kursów walut. Jednym z wielu warunków ubiegania się o kredyt konsolidacyjny jest posiadanie nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie spłaty.

Ponadto nie można mieć jakichkolwiek zaległości w spłacaniu długów. Bank zawsze sprawdza wnioskodawcę pod tym kątem w Biurze Informacji Kredytowej czy na przykład nie ciąży na nas jakiś nie spłacony kredyt samochodowy dla pracujących za granicą. Trzeba również wykazać się zdolnością kredytową na odpowiednio wysokim poziomie. Kredyty konsolidacyjne za najbardziej opłacalne uchodzą wówczas, gdy jednym z elementów konsolidacji jest kredyt hipoteczny – np. mieszkaniowy.

One thought on “Kredyty konsolidacyjne”

  • Gdzie najlepszy kredyt konsolidacyjny

    Ciągnę przez ostatnie trzy lata kilka kredytów. Przyznam, że ciążą mi bardzo. Ostatnio zarabiam mniej i ledwo wszystko wiążę. Pomyślałem, że można wszystko skonsolidować w jedną ratę, lekko wydłużyć okres spłaty i w ten sposób wyjdę na prostą.
    Napiszcie mi jakie proponujecie kredyty konsolidacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*