Jesteśmy społeczeństwem żyjącym na kredyt. Od kilku już lat nasze zadłużenie wobec banków systematycznie rośnie. Taki stan rzeczy wynika między innymi z dużego wyboru w zakresie ofert kredytowych oraz z faktu, że dzięki tego rodzaju zobowiązaniom możemy sfinansować zakup bardzo wielu rzeczy. Jest to wygodne, dlatego też chętnie po takie rozwiązania sięgamy.

Nie zawsze jednak myślimy o nich w kategoriach długoterminowych. Bardzo często bagatelizujemy ryzyko pojawienia się niespodziewanych przeszkód, które uniemożliwią nam terminowe płacenie rat – a stąd już tylko krok, by popaść w spiralę zadłużenia. Bardzo niebezpiecznie robi się wówczas, kiedy znajdujemy się w takiej sytuacji, gdy zaciągamy kredyty po to, aby uporać się z uregulowaniem wcześniejszych zobowiązań takich jak na przykład kredyt samochodowy bez żadnych zaświadczeń.  Nadmiernemu zadłużaniu się możemy jednak zapobiegać. W jaki sposób? Wystarczy racjonalnie podchodzić do wszelakiego rodzaju decyzji związanych z zakupami. Z każdej strony jesteśmy kusze ni rozmaitymi atrakcyjnymi ofertami, ale zastanówmy się – czy rzeczywiście nas na nie stać? Musimy mierzyć własne siły na zamiary.

Również i banki pilnują obecnie tego, abyśmy nie mieli zbyt wielu kredytów do spłacania – jeśli łączna suma naszych rat wynosi więcej niż określona wartość (to zależy od polityki finansowej banku i naszych dochodów), nie spodziewajmy się, że bank przychyli się do kolejnego wniosku. W ten sposób instytucje te dbają też i o swoje interesy, gdyż klienci mający niejedno zobowiązanie oznaczają dla nich większe ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*